среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 26

Утре хуманитарен концерт во „ Домот на млади“ – Штип за помош на двајца млади штипјани, Олгица и Иван

full

Поврзани вести

Утре во Штип ќе се оддржи хуманитарен концерт на поп и фолк изведувачи. Концертот ќе се одржи со почетоко во 18:00 часот во „Дом на млади“-Штип. Настанот ќе започне со настап на децата од балетското студио Break the floor. На рок сцената ќе настапат Хот Лајн, Валкан Експрес, Out of Range, Роберто Поп Димитров, Дејан Тасев, Ѓорги Димитров, Томас, Ивица Јорданов, Јасмин бенд и голем број други музичари. Во музичката програма е предвидена програма со изведувачи на народна музика меѓу кои и Васил Чамов и Јулија, група Соната од Велес, Зоран Настов, група Бистри Извори и други. Влезниците ќе се продаваат по симболична цена од 50 денари, а можат да се купат на влезот, пред самиот настан, пренесува „1.мк“.

Секако, отворени се и донации преку телефонски линии. Настанот е во организација на „Дом на млади“ и Општина Штип, кои се надеваат дека штипјани ќе ја покажат својата хуманост и дека несебично ќе помогнат во поддршката на овие двајца млади штипјани.

Иван.С (24) од Штип има циста на вратот поради што има комплетен прекин на нервните патишта. Нему му се потребни 26.000 евра за операција во Кина. Таму треба да му се изврши трансплатација на матични клетки, по што младото момче пак ќе може самостојно да се движи.

Олгица.Т (21) од Штип има малиген тумор и потребни се средства за негово целосно одстранување, како и посебна биолошка терапија за која треба да се соберат 5.000 евра.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести