сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Утре нови средби на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ со бриселската тројка

images (1)

Последни вести

Уште еден обид на Брисел да се реши политичката криза во Македонија. Преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ утре во европската престолнина повторно ќе се сретнат  со тројката европратеници. Дали новата рунда преговори ќе донесе приближување на ставовите на власта и опозицијата и евентуално седнување на заедничка маса, останува неизвеснот.

Упатените се песимисти. Според аналитичарот Александар Даштевски, опозицијата не сака дијалог.
„Опозицијата не сака дијалог.  Таа не е подготвена за избори. Нема програма и нема тим, а со објавувањето на што повеќе бомби сака да добие поени“, вели Даштевски.
Првиот обид на Иво Вајгал, Ричард Ховит и Едвард Кукан да ги седне на иста маса двата преговарачки тима заврши безуспешно.  За средбите немаше официјални изјави, само беше соопштено дека кај партиите постои расположение повторно да се сретнат.
Според неофицијалните информации претставниците и на двете партии на европарламентарците им ги повториле јасно декларираните ставови.
ВМРО-ДПМНЕ појасниле дека за случајот „Пуч“ мора да има правна разрешница, , а политички дека може да се разговара за сите барања на опозицијата, како што се пописот, нов избирачки список, измени во изборниот законик и состојбата во медиумите, но не и за ултимативното барање на СДСМ за преодна влада и нови избори.
Социјалдемократите пак неофицијално останале на тоа дека е потребна преодна влада  и смена на јавниот обвинител.
Скоро по првата рунда разговори, единствен се огласи известувачот за Македонија во ЕП , Вајгл, кој е дел од посредничкиот тим за решавање на ситуацијата. За словенечката национална телевизија ја коментираше состојбата во Македонија, Според него политиката која ја води СДСМ е неприродна.
„ Тие бомби се неприроден начин на водење на политика. Јас кога дојдов во Македонија ја советував опозицијата да ги искористи своите 30 проценти од гласовите и да делуваат во Парламентот и таму да се борат за демократијата и за етнички чистата политика на Македонците. Тие се определија за ваков вид на политика“, вели Вајгл.
Тој порача,  политичарите пред се да ги гледаат интересите на земјата .

Најчитани вести