понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Утре почнува летното сметање на времето

casovnici

Поврзани вести

Летното сметање на времето во 2014 година, почнува утре кога часовниците треба да се поместат еден час нанапред односно времето во два часот ќе се смета како 3 часот, соопшти Бирото за метрологија.

Преминувањето на летното во зимско сметање првпат е забележано во 1916 година во државите на северот на Европа и сега се практикува во 70 земји за да се заштеди енергија бидејќи периодот на дневно светло од раните утрински часови се преместува на вечерните.

Летното сметање на времето ќе заврши во последната недела на октомври во три часот, така што со поместување за еден час наназад времето во 03 часот се смета како 02 часот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести