четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Утре сите на велосипеди

Стартот е закажан на плоштадот Македонија, а потоа ќе се вози по булеварот Партизански одреди, до трговскиот центар „Лептокарија“.

sko_velos

Поврзани вести

Утре, љубителите на велосипедизмот, во 17.30 часот, ќе возат на скопските улици, како дел од настанот „Kритична маса“, кој оваа година се одржува под мотото „Точак за сите генерации!“.

Стартот е закажан на плоштадот Македонија, а потоа ќе се вози по булеварот Партизански одреди,  до трговскиот центар „Лептокарија“.

Организатори на настанот упатуваат апел до сите заинтересирани, да се вклучат во настанот, со цел да го промовираат велосипедизмот и да ја подигнат свеста кај граѓаните што почесто да патуваат со велосипед.

Со ова, организаторите  упатуваат и порака на локалните власти за потребата од изградба на велосипедски патеки.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести