Македонија

Утрово минусни температури низ цела Македонија, од петок затоплување

Утрово минусни температури низ цела Македонија, од петок затоплување

Најниски температури во Македонија во седум часот изутрината се измерени во Маврово, – 15 степени целзиусови,  -14  во Лазарополе, -12 во Крушево и Берово. Минус девет степени се измерени во  Крива Паланка и Претор, – 8  во Битола, – 7 Охрид, Штип и Виница, – 6 Скопје-Петровец, Тетово, Куманово, Струмица, Прилеп и Демир Капија, – 5 Скопје- Зајчев Рид и Кавадарци, – 2 Дојран и -1 во Гевгелија.

На Маврови Анови висината на снежната покривка достигна 64 сантиметри, 42 во Лазарополе, 36 во Крушево, а во Пожаране 7 сантиметри.

Управата за хидрометеоролошки работи за денеска најавува претежно сончево време со слаб до умерен северен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од -1 до 8 степени. Во Скопје претежно сончево со слаб северен ветер. Температурата ќе достигне до 5 степени.

Во наредните денови следува период на стабилно и суво време. Утринските температури ќе бидат ниски и во следните два дена на повеќе места ќе се спуштат помеѓу -10 и -5 степени, а од петок температурите ќе бидат во постепен пораст.

За време на викендот, особено во утринските часови по одделни котлини ќе има услови за појава на магла.