сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Уверенијата за пратеничките мандати на СДСМ ќе им се врачат по пошта

На официјална церемонија во ДИК, Јакупи им ги врачи уверенијата на останатите избрани пратеници. Претседателот на Комисијата Никола, Рилкоски, како и членот предложен од СДСМ, Виолета Дума, не присуствуваа на настанот.

drzavna-izborna-komisija-dik

Поврзани вести

На денешното доделување на уверенијата за пратенички мандат, не се појавија новоизбраните пратеници од опозицијата,  но  уверенијата ќе им бидат испратени по пошта на домашна адреса, изјави заменик-претседателот на ДИК, Субхи Јакупи.

На официјална церемонија во ДИК, Јакупи  им ги врачи  уверенијата на останатите избрани пратеници. Претседателот на Комисијата Никола, Рилкоски, како и членот предложен од СДСМ, Виолета Дума, не присуствуваа на настанот.

ДИК ќе го информира Собранието дека мандатите се врачени, а до крајот на неделата треба да биде закажана и конститутивна седница на новиот парламентарен состав.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести