петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

В недела групна венчавка во Куманово

Целта на групната венчавка е луѓето кои се веќе во брак, а не се венчале да ја извршат таа обврска за да добијат благослов за семејство и деца.

images (2)

Поврзани вести

Во црквата „Света Петка“ во кумановско Бедиње в недела, за прв пат се организира групна венчавка. Митрополитот кумановско – осоговски Јосиф ќе изврши групна венчавка. До денеска се пријавиле 15 парови за групно венчавање, а сите заинтересирани можат да се пријават во Кумановско – осоговската епархија, објави порталот Кумановоњус.

„Целта на групната венчавка е луѓето кои се веќе во брак, а не се венчале да ја извршат таа обврска за да добијат благослов за семејство и деца. Од двојките кои досега се пријавија повеќето се пет и повеќе години во брак, само се регистрирале, живеат заедно, но не се венчале во црква“ вели Игор Здравковски, лице задолжено за односи со јавност во Кумановско – осоговска епархија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести