среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Вајдман: Опасноста од банкрот на Грција расте со секој изминат ден

grcija-demantira-ne-se-podgotvuvame-za-bankrot-252262

Последни вести

Претседателот на германската централна банка Бундесбанк, Јенс Вајдман денеска изјави дека опасноста од банкрот на Грција се зголемува со секој изминат ден.

– Има силна волја да се помогне на Грција. Даночните обврзници од другите земји од еврозоната веќе дале значајни средства за поддршка на неизбежниот процес на корекции. Но, времето минува и опасноста од банкрот расте со секој изминат ден, истакна Вајдман во обраќање во Лондон, соопшти неговиот кабинет.

Најчитани вести