недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Вајгл: Секое непотребно одложување на преговорите може да предизвика проблеми

Секое непотребно одложување на преговорите може да предизвика големи проблеми за државата. Ова во изјава за медиумите по средбата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, го изјави европратеникот и постојан известувач за Република Македонија во Европарламентот, Иво Вајгл.

vajgal500

Поврзани вести

Секое непотребно одложување на преговорите може да предизвика големи проблеми за државата. Ова во изјава за медиумите по средбата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, го изјави европратеникот и постојан известувач за Република Македонија во Европарламентот, Иво Вајгл.

Искрено се надевам дека договорот од Пржино ќе биде применет и дека времето ќе биде испочитувано, во спротивно може да се случи земјава да западне во голема криза, рече европратеникот и постојан известувач за Република Македонија во Европарламентот, рече Вајгл.

Како што рече спроведувањето на целиот процес ќе биде корисно за сите и е во интерес на земјата.

Не станува збор за пробивањето на поединечните рокови за ден или два, туку за контиунуираното спроведување на целиот процес, зошто тоа ќе биде корисно за сите и е во интерес на земјата. Секое непотребно одложување може да предизвика големи проблеми за државата, рече Вајгл.

Тој дополни оти искрено се надевале дека кризата во државата е надмината со потпишување на договорот од Пржино и ги повика медиумите да вршат поголем притисок врз политичките партии за да се придржуваат до обврските од договорот.

Најчитани вести