недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Вакцина против ебола во ноември

Доколку се покаже безбедна, вакцината би можела да биде достапна во ноември 2014 година приоритетно за медицинските работници кои се грижат за заболени од ебола, се вели во соопштение од СЗО.

ebola

Последни вести

Вакцината против ебола ќе биде достапна во ноември за медицинските лица кои се на удар на таа болест, соопшти Светската здравствена организација, објави МИА.
Оттаму се наведува дека во тек се тестирања за два вида вакцини.

– Доколку се покаже безбедна, вакцината би можела да биде достапна во ноември 2014 година приоритетно за медицинските работници кои се грижат за заболени од ебола, се вели во соопштение од СЗО.

Во Западна Африка досега од ебола животот го загубија повеќе од 2.000 лица, и околу 4.000 се заразени во три држави – Гвинеја, Сиера Леоне и Либерија. Во билансот на жртви не се вклучени Нигерија и Сенегал во кои исто така има заболени од ебола, како ни во ДР Конго.

СЗО во соопштението додава дека основа кризен центар за ебола, со цел да се спречи пренесување на болеста во загрозените држави во следните шест месеци.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести