петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 46

Вакцината против ебола почна да се тестира на здрави доброволци

Вакцината произведена од познатата фармацевтска компанија „Глаксо Клајн“ се тестира на здрави доброволци, а медицинска сестра е првата која ја примила вакцината.

ebola-lab

Последни вести

Вакцина против смртоносната болест ебола во моментов клинички се тестира за да се провери дали е безбедна, пишуваат американските медиуми.

Вакцината произведена од познатата фармацевтска компанија „Глаксо Клајн“ се тестира на здрави доброволци, а медицинска сестра е првата која ја примила вакцината.

Четириесет лица се тестираат во Мали, дваесетина ја примиле вакцината во Националниот институт за здравје во САД и 60 во Велика Британија, а ова е само првата фаза од процесот пред вакцината да биде одобрена.

Вакцината веќе покажала добри резултати кај животни, но ова е прво тестирање на луѓе.
Тестирање за друга вакцина исто така како заштита од ебола, произведена од „Њулинк Генетикс“, треба наскоро да почне.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести