сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 4

Ван Бастен ја прекинува тренерската кариера – тренерот на АЗ Алкмар има срцеви проблеми

van-basten1-615x400

Последни вести

Легендата на холандскиот фудбал Марко ван Бастен ја прекина тренерската кариера откако денеска поднесе оставка на местото тренер во холандскиот прволигаш АЗ Алкмар.

Иако во клубот дојде на почетокот на сезоната, сепак поради здравствени проблеми беше приморан да се повлече. Иако сеуште не е сигурно, сепак можно е ова да значи и крај на тренерската кариера, бидејќи срцевите проблеми би можеле да се искомпликуваат дополнително од стресот кој го носи тренерската работа.

Поранешната ѕвезда на Ајакс и Милан ќе биде заменета од неговиот помошник Алекс Пастор.

Пред АЗ Алкмар, Ван Бастен ги водеше Херенвен, Ајакс и репрезентацијата на Холандија. Во текот на својата играчка кариера освои три титули шампион на Европа со Милан, а со Ајакс има трофеј од Купот на победниците на куповите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести