Спорт

Ван Гал: Бевме одлични

Ван Гал: Бевме одлични
Ван Гал: Бевме одлични
Предводникот на фудбалерите на Манчестер Јунајтед Луи ван Гал рече дека е задоволен од победата над Арсенал од 3:2 во Премиер лигата.

„Славјето и успехот се задоволувачки кога настапувате против една од најдобрите екипи во Премиер лигата“, вели Холанѓанецот.

„Во првото полувреме пред се бевме до голот, што е одлично против тим каков што е Арсенал, како и да е, се подобривме за вториот дел и бевме одлични“, рече искусниот ван Гал.

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед победија на „Олд трафорд“ со 3:2 и го заслужија петото место во Премиер лигата.

Арсенал е на третото место, додека зад првопласираниот Лестер заостанува пет бодови.

Тотенхем е втор клуб во Премиер лигата со досега освоени 54 бодови во натпреварувањето.

Два погодока за Јунајтед постигна 28-годишниот Маркус Рашфорд, а ван Гал рече оти е задоволен кога одлични фудбалери добро се покажуваат на деби.

„Рашфорд настапи добро во првиот и вториот натпревар, исклучително е талентиран“, рече Холанѓанецот.