Спорт

Ван Гал менаџер на Тотенхем, но по Мундијалот во Бразил

Ван Гал менаџер на Тотенхем, но по Мундијалот во Бразил

Актуелниот селектор на фудбалската репрезентација на Холандија, Луи ван Гал, призна дека е заинтересиран за менаџерската функција во редовите на лондонскиот премиерлигаш Тотенхем, но додаде дека таквиот трансфер може да реализира откако Ќе заврши престојниот Мундијал во Бразил.

„Јас никогаш не ги коментирам понудите кои пристигнале на мојата адреса. Јас од секогаш изјавувам дека сакам да работам и во англиската Премиер лига. Прочитав дека и Франк де Брур и Гус Хидинк се во игра за менаџерската функција во редовите на Тотенхем. Знам дека фудбалските агенти се најзаслужни за сите шпекулации, но во овој момент нема ништо конкретно. Јас ќе бидам достапен по завршувањето на Мундијалот во Бразил, а до тогаш, целосно сум фокусиран на фудбалската репрезентација на Холандија”, изјави Ван Гал.