четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Ван Гал шокиран од историската победа

веднаш по историската победа над големиот должник, репрезентацијата на Шпанија Гал изјави дека ретко кој, а можеби и немало такви кои помислиле дека Холандија може да забележи триумф од 5:1 во дуелот против актуелниот светски и европски шампион.

VAN GAL SOKIRAN

Поврзани вести

Селекторот на Холандија, Луи ван Гал, веднаш по историската победа над големиот должник, репрезентацијата на Шпанија изјави дека ретко кој, а можеби и немало такви кои помислиле дека Холандија може да забележи триумф од 5:1 во дуелот против актуелниот светски и европски шампион.

„Ова е многу повеќе од тоа што го очекувавме. Да и се дадат пет гола на една Шпанија, тоа е навистина нешто неверојатно, па и јас сум во одредена мера шокиран. А, за сето тоа може да им заблагодарам на моите играчи кои веруваа во тактиката која ја поставивме и кои веруваа во себе. Нема шанси да не фати некаква еуфорија. Како прво, во составот имаме неколку постари, искусни играчи кои имаат безборј такви натпревари во нозе и сигурни тие ќе влијаат на овие помладите да не се залетуваме. Од друга страна нашиот стручен штаб е доволно стручен за да не дозволи такво нешто. Концентрацијата и мотивацијата беа пресудни против Шпанија, и тоа мора да остане така и за следните натпревари“ , изјави Ван Гал.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести