сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Ван Хол: Презадоволни сме од условите и соработката со Владата

berna-van-hol

Поврзани вести

Сопственичката на компанијата „Ван Хол“, Бернадете Ван Хол вели дека се презадоволни од условите за работа во Македонија, како и од соработката со македонската Влада.

Таа вели дека моментално во Македонија имаат вработено 450 лица, а целта е таа бројка да се зголемува.

„Веќе сме активни, веќе ги произведуваме првите автобуси во Македонија. Околу 90 автобуси од Македонија заминаа за САД. Во фабриката моментално се вработени 450 луѓе, а целта ни е да растеме. Сакаме да направиме европски производ, кој ќе се продава во Европа, да вработиме повеќе луѓе и да најдеме добавувачи со кои би склучиле договор.Презадоволни сме и изненадени од Македонија. Јас сум од Белгија, која е исто така мала земја, како и Македонија. Презадоволни сме од соработката со Владата“, вели Бернадете Ван Хол.

Таа посочи дека исто така се задоволни и од соработката со луѓето, од нивниот пријателски дух, знаењето, техничкото знаење. Ван Хол во Македонија отвори фабрика во октомври 2012 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести