недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Вања Лазарова меѓу добитниците на наградата „11 Октомври“

VANJA-LAZAROVA

Последни вести

Одборот за доделување на државната награда ги одбра овогодинешните добитници.

За животно дело во областа на науката и образованието наградата им се доделува на професор доктор Дејан Докиќ, пулмолог-алерголог, и на професор доктор Зоран Тодоровски, историчар.

За животно дело во областа на културата и уметноста наградата им се доделува на Рамадан Шукри, музичар, педагог и диригент, Вања Лазарова – Димитрова, народен уметник, и на академик Катица Ќулавкова, писателка.

Наградите на добитниците ќе им бидат врачени на 11 Октомври 2014 година во 12 часот во Собранието на Република Македонија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести