Македонија

Ванковска: Да му каже некој на Бејли дека со вакви изјави му помага на Груевски?

Ванковска: Да му каже некој на Бејли дека со вакви изјави му помага на Груевски?

Амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли денес порача дека нема подобро време за да се одврзе јазолот од спорот со името.

Тој смета дека во моментов Македонија треба да се посвети на ова прашање, наметнато од јужниот сосед, и да го реши проблемот со името.

Професорката Билјана Ванковска која е силен поддржувач на опозицијата го критикуваше ставот на Бејли.

vankovska-fb-bejli

 

Неговата порака всушност значи дека избори во Македонија се потребни само ако се смени Владата затоа што пред спорот за името актуелната Влада не би попуштила во ставовите. Од друга страна, во опозицијата, сите гледаат опција која овој спор би го решила брзо, на штета на Македонија.