петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 2

Вардар го освои Купот на Македонија

kup

Поврзани вести

Ракометарите на Вардар се закитија со трофејот во Купот на Македонија. Вардарци во финалето на завршниот турнир во салата Билјанини извори во Охрид беа подобри од Металург со 30:28 (14:11).

Металург во овој натпревар влезе како бранител на трофејот , но не успеа да стигне до двојната круна, откако претходно во одлучувачкиот дуел за шампионската титула во првенството го совлада Вардар. Металурзите како и на претходните натпревари така и во ова финале се бореа до последната минута, а “црвено – црните” до трофејот стигнаа во последните три минути.

Алекс Душебаев е прогласен за најкорисен играч ( МВП) во финалето во кое постигна шест голови, но пет во првото полувреме. Брумен го понесе признанието за најдобар стрелец со 14 голови на фајнл форот во Охрид , додека Петар Ангелов е прогласен за најдобар голман.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести