недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 2

Вардар и Шкендија во соработка со ФФМ и МВР ќе се борат против националзимот на стадионите

вардар

Поврзани вести

Екипите на Вардар и Шкендија ќе одиграат два натпревари меѓусебно во рок од само три дена, и тоа најпрво во недела ќе играат во Тетово во рамките на домашното фудбалско превенство, а три дена подоцна ќе се сретнат во Скопје, на арената Филип Втори, каде ќе се игра реванш дуелот од Купот на Македонија.

Со оглед на последните случувања на квалификациониот натпревар во Белград помеѓу Србија и Албанија, ФФМ најави дека домаќините ќе бидат најостро казнувани доколку се појават националистички провокации на трибините.

„Не сакаме домино ефект од случувањата во Белград, ќе ги почитуваме правилата на УЕФА а тоа е прекин од три чекори, најпрво опена, потоа краток прекин за предупредување, доколку и тоа не помогне, следува прекинување на натпреварот”.

Според информациите од ФФМ, од двата клуба добиле цврсти гаранции дека се превземаат сите потребни мерки натпреварите да поминат во најдобар ред.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести