среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Вардар ќе игра во ракометната Лига на шампиони

vardar

Последни вести

Ракометниот клуб Вардар доби вајлд-карта за учество во ракометната Лига на шампиони следната сезона. Европската ракометна федерација му дозволи на македонскиот претставник да игра директно во групната фаза од најелитното ракометно натпреварување, јави порталот МКД.

Македонија и оваа година ќе има два претставника во ракометната Лига на шамоиони, откако денеска Европската куќа на ракометот го прифати барањето на Ракометната федерација на Македонија. Богатата ракометна сезона во Скопје, големиот интерес на љубителите, ТВ преносите се дел од условите кои допринесоа за оваа одлука.

Освен Вардар во ЛШ следната сезона, директен влез во фазата по групи добија и ПСЖ, Монпеље, Пик Сегед, Висла и Алборг.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести