недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Вардар – Металург ќе се игра во СЦ Борис Трајковски

Лутите ривали ќе си ги одмерат силите, во рамки на СЕХА лигата, во спортскиот центар Борис Трајковски

vardar metal

Поврзани вести

Натпреварот меѓу македонските лути ракометни ривали Вардар и Металург во рамките на СЕХА Лига, ќе се игра во спортскиот центар Борис Трајковски.

Поради големиот интерес што владе за дербито на полузесоната, раководството на македонскиот шампион реши да им даде можност на што поголем број симпатизери, во живо да следат уште една пресметка на големите ривали.
По освојувањето на шампионската титула на Вардар, во новата сезона двата македонски преставници во Лигата на шампионите одиграа меѓусебе три натпревари, од кои двата тима добија по еден, и еднаш играа нерешено.
Првиот натпревар во ова натпреварување меѓу овие два тима заврши без победник, 28:28 (14:14). Вториот дерби дуел се одигра во петтото коло од Лигата на шампионите, а тогаш триумфираше македонскиот шампион Вардар со 27:22 (14:9). Возвратниот дуел од елитното клупско натпреварување му припадна на Металург, со 26:18 (10:12).

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести