понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Вардар му се реваншираше на Татран Прешов

phoca_thumb_l_HC Vardar - Skopje - Wacker Thun-05-1

Поврзани вести

Ракометарите на Вардар забележаа важна победа на гостувањето кај Татран Прешов, совладувајќи го со 29:27 во рамките на СЕХА-лигата. Вардарци со оваа победа му се реваншираа на словачкиот тим за поразот на домашен терен на првиот натпревар во ова натпреварување.

Македонскиот шампион победата ја обезбеди во последните десет минути кога направи три гола предност 23:20. Тимур Дибиров беше најефикасен кај Вардар со десет постигнати гола, додека Кристопанс постигна осум погодоци за Татран Прешов.

На овој натпревар одлично се претстави и голманот Петар Ангелов, кој во второто полувреме имаше десет одбрани.

Вардар моментално е на третата позиција на табелата со 28 бодови, зад Загреб со 34 и Татран со 33 бодови. На четвртото место е Мешков (Брест) со 27, а на петтата позиција е вториот македонски претставник Металург со 25 бодови.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести