вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 6

Вардар обезбеди пласман во осминафиналето на Купот на Македонија

Стрелци на головите за шампионот Вардар беа: Дарко Глишиќ 16 минута, Евгениј Новак 21, Обрегон 25 и 70, Хофханес Хамбарџумјан 45 (пенал), Петар Петковски 45+2 и 66, Влатко Грозданоски 60 и 62.

vardar-kup-na-mkd-640x294

Последни вести

Екипата на Вардар успеа да се пласира во осминафиналето на фудбалскиот Куп на Македонија откако попладнево на Градскиот стадион во Тетово ја совлада екипата на третолигашот Скендербеу со 9:0 (5:0).

Стрелци на головите за шампионот Вардар беа: Дарко Глишиќ 16 минута, Евгениј Новак 21, Обрегон 25 и 70, Хофханес Хамбарџумјан 45 (пенал), Петар Петковски 45+2 и 66, Влатко Грозданоски 60 и 62.
Пласман во осминафиналето веќе имаат обезбедено: Работнички, Шкупи, Силекс, Ренова, Пелистер, Победа, Брегалница, Младост, Кожув, Новаци, Металург, Тетекс, Академија Пандев и Хоризонт Турново.
Последниот осминафиналист ќе биде познат следната среда (31.август) кога се игра дуелот меѓу Големо Коњари и бранителот на Купот Шкендија Тетово. Овој натпревар е одложен поради настапот на тетовската екипа во баражот од Лига Европа со белгиски Гент.

Најчитани вести