петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Вардар поразен од Кјелце, реванш следниот викенд

vardar-kijelce500

Последни вести

Македонскиот вицешампион доживеа пораз на домашен терен од Кјелце со 22:20 во првата битка за пласман на Ф4 во Келн. Пласманот на завршницата во Лигата на шампионите за Вардар е чекор подалеку по вечерашниот пораз од 22:20 во „Јане Сандански“.

Вардарци одиграа солиден меч, но се чини ракометарите на полскиот тим беа посконцентрирани. Резултатот се кршеше во текот на целиот меч, речиси се играше гол за гол, но на крајот Вардар беше тимот што со наведната глава ја напушти салата во Аеродром.

Ниту фантастичната атмосфера во СЦ „Јане Сандански“, ниту расположениот Штербик кој запиша 15 одбрани, не помогнаа Вардар да стигне до позитивен резултат.

Во таборот на македонскиот вицешампион најефикасен беше Горбок со пет погодоци, а Карачиќ и Стоилов имаа по четири. На спротивната страна Јурецки и Штрлек запишаа по пет. Реваншот се игра следниот викенд, да веруваме дека Вардар се уште не го кажал последниот збор и да веруваме дека чуда се случуваат, па македонскиот тим сепак ќе биде дел од Ф4 во Келн.

ФОТО: ЕПА

Најчитани вести