недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Вардар и Шкендија доминираа во третото коло од ПМФЛ

Дека Вардар и Шкендија, заедно со Работнички се главните кандидати за шампионската титула, покажаа и вчерашните средби кои се одиграа во рамките од ПМФЛ.

Вардар на стадионот во Ѓорче Петров го торпедираше Младост Царев Двор со 6:0

Вардар на стадионот во Ѓорче Петров го торпедираше Младост Царев Двор со 6:0

Поврзани вести

Вардарци” со шест ’парчиња’ ги почестија фудбалерите на Младост Царев Двор во Ѓорче Петров, а Шкендија со 0:3 го совлада Металург на стадионот “Борис Трајковски”.

Шкупи направи изненадување и го освои Штип, совладувајќи ја Брегалница со 1:2. Во Турново, екипите на Хоризонт и Силекс одиграа без голови и си поделија по еден бод.

Мечот меѓу Ренова и Работнички од ова трето коло е одложен за друг термин, поради обврските на “романтичарите” во плејоф – колото од Лигата на Европа.

Резултати Прва Лига (3-то коло)

Вардар – Младост Царев Двор 6:0

Металург – Шкендија 0:3

Хоризонт Турново – Силекс 0:0

Брегалница – Шкупи 1:2

Ренова – Работнички (одложено)

Табела: Вардар 7, Силекс 7, Шкендија 6, Шкупи 5, Турново 4, Работнички 3 (-1), Брегалница 3, Младост Ц.Д. 3, Металург 1, Ренова 0 (-1).

Најчитани вести