четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Вардар триумфираше над Целје

rkvardar-500

Последни вести

Триумф на РК Вардар на првиот меч од новата сезона во Лигата на шампионите.

„Црвено-црните“ на гостувањето против Целје, остварија тешка победа 27:26 (12:12). Во натпревар во кој што имаше дури 24 исклучувања, ракометарите на Вардар предводени од неверојатниот Арпад Штербик, кој што натпреварот го заврши со 21 одбрана, стигнаа до посакуваните три бода, кои може да бидат и решавачки во натамошниот дел од сезоната во групната фаза.

Најрасположен за игра во нашата екипа беше Тимур Дибиров, кој постигна 11 гола, додека Душебаев беше стрелец на осум. На спротивната страна Зарабец упати 10 прецизни удари.

Во следното коло Вардар во СЦ „Јане Сандански“ го пречекува тимот на Чеховски Медведи, додека Целје му гостува на Монпелје.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести