понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Вардар утре против Татран Прешов

rkvardar-500

Последни вести

Македонскиот ракометен вицепрвак Вардар утре ќе го одигра дербито на колото од СЕХА лигата против Татран Прешов. Ова ќе биде трет натпревар за „црвено-црните“ во само шест дена.

Згуснатиот распоред ги измори вардарци, но по утрешниот дуел ќе имаат повеќе време за одмор поради едномесечната пауза за репрезентативни настапи.

Тренерот Раул Гонзалес посакува уште една победа и успешно завршување на првата фаза од полусезната.

– Играме со силна екипа која располага со цврста одбрана и добри шутери. Малку сме уморни, но бодовите ни се важни за останување на врвот. По денешниот тренинг ќе знам како се чувствуваат играчите, дали има некои да се жали на болки и евентуални повреди и од тоа ќе зависи составот, рече Гонзалес на денешната прес-конференција.

Тежок меч очекува и левиот бек Филип Лазаров.

– Татран е претендент за „фајнл фор“ во СЕХА лигата. Цврста екипа се и знаат да изненадат. Нема да биде лесно. Имаат квалитетен состав и затоа треба максимално да го одработиме тој натпревар за да забележиме победа, потенцира Филип Лазаров.

Натпреварот Вардар – Татран Прешов ќе се одигра утревечер од 20 часот и 15 минути во СЦ „Јане Сандански“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести