четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Вардар во инфаркт натпревар поразен од Будуќност

Lekic Vardar

Поврзани вести

Ракометарките на Вардар СЦБТ ќе играат само за третото место во Лигата на шампионите, откако во второто полуфинале на фајнл форот во Будимпешта по продолжение загубија од црногорскиот шампион Будуќност со 22:20. Во регуларниот дел од натпреварот резултатот беше 16:16.

Вардарки многу лошо го одиграа првото полувреме во кое постигнаа само шест голови (6:11), додека во второто го покажаа своето вистинско лице и му дозволија на противникот да постигне само пет голови (16:16).

По првото продолжение ракометарките на Будуќност повторно се одлепија на три гола разлика (20:17), но “црвено – црните” не се предадоа. Во вторите пет минути од продолжението успаја да израмнат (20:20). Меѓутоа, не и да поведат, по што со два брзи гола Црногореките се изборија за финалето.

Будуќност во финалето ќе игра со бранителот на титулата Ѓер, кој во првото полуфинале имаше лесна задача над Митјиланд совладувајќи го со 29:26. На голот на Вардар белскаше Лејно со 14 одбрани, Пино и Лекиќ беа најефикасни во нападот со по шест голови.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести