понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Вардар загуби од Фленсбург, но ги задржа шансите за настапна Ф4

phoca_thumb_l_DEN_1839

Поврзани вести

Ракометарите на Вардар се поразени во првиот четвртфинален натпревар во Лигата на шампионите на гостувањето кај Фленсбург со 24:22 (13:14). Поразот од два гола значи дека „црвено-црните” имаат реални шанси да се пласираат на фајнлфорот во Келн, бидејќи реваншот ќе го играат во сабота на домашен терен во СЦ „Борис Трајковски” .

Македонскиот шампион играше одлично во текот на целиот натпревар, а на почетокот од второто полувреме успеа да поведе со два разлика (15:13). Но, падот на концентацијата во вториот дел на второто полувреме им овозможи на домаќините да се одлепат на три голови 20:17, а избраниците на Раул Гонзалез Гутиерез, до крајот на натпреварот успеаја да анулираат еден гол. Имаа  можност во финишот да намалат и на еден разлика, но не ја искористија.

Најефикасен во тимот на Вардар беше Игор Карачиќ со 9 голови, а Петар Ангелов беше маестрален на голот со 18 одбрани.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести