четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Вардарки му одржаа лекција и на Турингер

Вардарки му дозволија на противникот на почетокот од натпреварот да поведе со два гола разлика (4:6), но тоа беше единствено и најголемо водство на германскиот тим. “Црвено - црните” почнаа да играат многу подобро во вториот дел од првото полувреме и до крајот успеаја да се одлепат на три голови

phoca_thumb_l_WHC Vardar scbt-HC Podravka vegeta-024

Поврзани вести

Македонскиот ракометен шампион во женска конкуренција ЖРК Вардар СЦБТ ги прокнижа првите бодови во четвртфиналната група во Лигата на шампионите. Избраничките на тренерката Индира Кастратовиќ во првиот натпревар на домашен терен во СЦ “Борис Трајковски” славеа над германскиот шампион Турингер со 31:25 (16:13).
Вардарки му дозволија на противникот на почетокот од натпреварот да поведе со два гола разлика (4:6), но тоа беше единствено и најголемо водство на германскиот тим. “Црвено – црните” почнаа да играат многу подобро во вториот дел од првото полувреме и до крајот успеаја да се одлепат на три голови (16:13)
На стартото од вториот дел македонскиот шампион заигра многу подобро, а до 40 . минута ја направи најголемата предност од шест голови (20:14). Германките на моменти со серија од 2-3 гола успеаваа да ја намалат разликата, но во ниеден момент не успеаја посериозно да се заканат и да го свртат резултатот во своја корист.
Во победничкиот тим најефикасни беа Дмитровиќ и Радичевиќ со по 6 голови , додека Лекиќ и Хмирова натпреварот го завршија со по 4 голови. На голот на македонскиот шампион се истакна и Ина Суслина со 13 одбрани.
Следната недела ЖРК Вардар гостува кај Савехоф во Шведска.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести