петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Вардарки обезбедија пласман на Ф4

vardarki500

Последни вести

Ниту двојниот европски првак, Ѓер не можеше да застане на патот на ракометарките на Вардар кои во реваншот во Унгарија одиграа нерешено, 27-27 и се пласираа по вторпат на завршниот турнир од Лигата на шампионките.

Само во првото полувреме домаќинките ја имаа иницијативата, и водство. Одбраната на Вардар уште подобро одигра на крајот од првиот дел, и намали на 13-12 на полувреме. Тоа беше знак дека последните 30 минути од овој двомеч ќе бидат исцрпувачки, без калкулација, а Вардар беше подготвен не само да ги одбрани шесте гола од Скопје, туку и да победи на гостувањето.

И тоа ќе му успееше, бидејќи имаше водство од 20-17 во 45 минута навестувајќи го новиот клупски успех. Кога веќе се беше решено, малку дојде и опуштање, но почна славјето околу нашиот пласман во Будимпешта.

Најдобра поединка на мечот беше Андреа Пенезиќ со осум гола, пет постигна Јованка Радичевиќ, четири Лекиќ, а по седум одбрани запишаа Суслина и Лејно.

Покрај Вардар, место во фајналфорот обезбеди и Динамо-Синара.

 

извор: ЖРК Вардар

 

 

 

извор: ЖРК Вардар

Најчитани вести