петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Вардарки ремизираа со Турингер, Ф4 ќе бркаат против Савехоф

zrk vardar

Поврзани вести

Ракометарките на ЖРК Вардар СЦБТ настап на фајнл форот во Будимпешта ќе бркаа на последниот натпревар од главната фаза во Група 1, против Савехоф на домашен терен, откако на гостувањето кај Турингер ремизираа – 24:24.

Избраничките на тренерот Индира Кастратовиќ, одлично го отворија натпреварот и веќе во 20. минута од натпреварот имаа предност од седум голови (12:5), потоа следеше пад на концентрацијата и на полувремето заминаа со предност од три голови (15:11).

Во вториот дел Германките, уште на почетокот успеаја да ја анулираат негативата (15:15).Од овој момент се играше гол за гол, успеавме да направиме предност од два гола во финишот од натпреварот (24:21), но не успеавме да го задржиме водството и му дозволивме на противникот да изедначи.

Во последниот напад згрешивме , а Турингер не успеа да го реализира ударот од девет метри за победа. Нaјефикасна во македонскиот тим беше Андреа Лекиќ со 10 голови.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести