сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Вардаркиво 1/2 финалето против Будуќност

vardarki

Поврзани вести

Македонскиот ракометен шампион во женска конкуренција ЖРК Вардар СЦБТ со победата против Савехоф го обезбедија првото место на табелата во групата 1 од главната фаза во Лигата на шампионите, што значи дека во полуфиналниот натпревар на фајнлфор турнирот во Будимпешта ќе игра против Будуќност.

Црногорскиот шампион во чии редови настапува македонската репрезентативка Елена Ѓеоргиевска, заврши како второпласиран во групата 2, отако Ѓер го совлада Ларвик со 31:29 (14:12) и се искачи на првото место. Според тоа, Ѓер во полуфиналето ќе играпротив Митјиланд.

Полуфиналето се игра на трети мај додека финалниот натпревар и мечот за третото место се на програмата на четврти мај.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести