среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Варено вино – магичниот пијалок за студените зимски вечери

Од Шведска, преку барбарските племиња, овој напиток се проширил во Римското царство, а потоа и во нашите краеви.

varenovino

Поврзани вести

Ќебенце, добар филм, уште подобро друштво и варено вино со неодолив мирис на цимет кој се шири низ домот, одлична комбинација за забава во студените зимски ноќи.

Традицијата пиење на вареното вино потекнува од Северна Европа, каде што почнало да се консумира уште од Средниот век. Од Шведска, преку барбарските племиња, овој напиток се проширил во Римското царство, а потоа и во нашите краеви.

Рецепт за одлично варено вино:

1 литар црно вино

200-300 мл вода

150 гр  шеќер

8 парчиња каранфилче

1 стапче цимет

Во водата се раствора шеќерот, циметот и каранфилчето се ставаат во вода и се варат, се додека половина од водата не испари. Потоа се додава виното и се грее до вриење. Се служи во топли чаши.

На здравје!

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести