понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Варуфакис и неговите соработници отстранети од грчкиот тим за преговори со кредиторите

varufakis

Последни вести

Освен грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис од преговорачката екипа со кредиторите се отстранети и неговите соработници, информира весникот „Та неа“.

Весникот тврди дека одлуката на грчката Влада за отстранување на Варуфакис и на неговите соработници од преговорачкиот тим е конечна, пренесува БТА.

На овие преговори грчката Влада ќе ја претставува седумчлена група на чело со Јоргос Хулиаракос, кој се смета за близок соработник на вицепремиерот Јанис Драгасакис.

Според „Та неа“, во оваа комисија нема да учествува ниту еден соработник на министерот Варуфакис.

Од составот на преговорачката екипа се сменети главниот секретар, одговорен за финансиската и буџетската политика и досегашен шеф на екипата, Никос Теохаракис, како и советничката на министерот за финанси, Елена Панарити.

Оваа нова околност е знак за апсолутното владино незадоволство од работата на претходната екипа за преговорите со кредиторите, забележува весникот.

Во новата екипа, меѓутоа, ќе учествуваат тројца соработници на премиерот Алексис Ципрас, еден на вицепремиерот Јанис Драгасакис,
еден на координаторот на преговорите, заменик министерот за финансии Евклидис Цакалотос и еден соработник на министерот за економија Јоргос Статакис.

Од владиниот кабинет во екипата активна улога му е доверена на еономскиот советник на премиерот Франгискос Кутендакис, советникот на Ципрас за европските прашања Панајотис Павлопулос и шефицата на кабинетот на премиерот Константина Киндони. Тројцата минатаа недела во париз учествивале во работата на таканаречената „Бриселска група“

Најчитани вести