среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 14

Варуфакис: Не е исклучена можноста за референдум за договорот со кредиторите

varufakis_bloomberg-com

Последни вести

Грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис не ја исклучува можноста за организирање на референдум ако Атина постигне договор со кредиторите, за реформите што Грција треба да ги спроведе, за да добие финансиска помош, пренесува МИА.

– Не можам да ја исклучам таквата можност. Договорот што ќе го постигнеме со партнерите, ќе биде претставен пред Парламентот, но не би била лоша идеја да има и референдум за него, истакна Варуфакис.

Тој оцени и дека ако договорот со кредиторите не биде постигнат до крајот на април, тоа би можело да се оцени и како пораз за Европа.

фото: bloomberg.com

Најчитани вести