недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Варуфакис не е оптимист за договорот во Луксембург

varu

Последни вести

Грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис изјави синоќа во Париз дека не верува во постигнување договор за Грција на денешната средба на еврогрупата во Луксембург, објави МИА.

Тој ја даде изјавата по состанок со генералниот секретар на Органзиацијата за економска соработка и развој Анхел Гурија.

– Сега политичките лидери се тие кои треба да постигнат договор, изјави Варуфакис.

Грција треба да и врати на ММФ околу 1.5 милијарди евра до крајот на месецот, а нема доволно пари за да ја исполни таа обврска.

Тие сметаат на нова транша од 7,2 милијарди евра од ММФ и ЕУ, но меѓународните кредитори бараат за возврат реформи за кои засега двете страни не можат да постигнат договор.

– Владата беше избрана за да го заштити грчкиот народ со амбициозна програма за реформи. Се надевам дека институциите ќе ги земат предвид тие програми за реформи, објасни Варуфакис.

Најчитани вести