недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Варуфакис оптимист дека Грција ќе постигне договор со Еврогрупата

varufakis

Последни вести

Грција е и ќе остане во еврозоната, и еврозоната е неделива, изјави грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис по состанокот на Еврогрупата во Брисел.
На прес-конференцијата по состанокот, Варуфакис изрази оптимизам дека на крајот ќе биде постигнат договор.
Варуфакис рече дека вистинската причина поради која не дошло до договор било несогласувањето за суштината на програмата, истата онаа која не успеа да ја стабилизира Грција, создаде хуманитарна криза и реформите ги направи многу тешки за имплементирање.

Најчитани вести