четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Вашингтон ја обвинува Москва за неуспехот на „Женева-2“

dzon keri

Поврзани вести

Американскиот државен секретар Џон Кери ја критикуваше Русија за поддршката што ја пружа на режимот на Башар ал Асад, пишува „Независимаја газета“.

„Москва испорачува оружје на Дамаск, затоа и напорите за изнаоѓање дипломатско решение на конфликтот се уриваат“, истакнал Кери.

Според податоците на американскиот државен секретар Иран и либанското шиитско движење Хезболах, исто така ја зголемија поддршката за сирискиот режим.

Сето ова ја зајакнува власта на Асад и ги сведува на нула напорите на меѓународната мировна конференција Женева-2.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести