среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Вашингтон: Средба Меркел-Обама, украинското прашање на маса

PX*3470315

Последни вести

Германската канцеларка Ангела Меркел пристигна во Вашингтон каде денеска ќе разговара со американскиот претседател Барак Обама, два дена пред самитот на четворката во Нормандиски формат во Минск за начините за решавање на украинската криза.

Во момент кога се интензивираа судирите во источниот дел на Украина, Вашингтон потврди дека ќе застане до Европа откако претходно се појавија несогласувања.

Меркел исклучи испраќање оружје во Украина и побара дипломатско решение.

Врз Обама е зголемен притисокот на официјални лица од Вашингтон кои поддржуваат некаков облик на неопходна воена поддршка за Киев, наведува Би-Би-Си.

Најчитани вести