петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Василис Фусиас: Позицијата на Атина за името ќе остане иста

Atina_grcija

Последни вести

Во моментов не може да се очекува некоја промена во спорот за името меѓу Македонија и Грција, затоа што СИРИЗА ќе им даде приоритет на преговорите за долгот на земјата, вели Василис Фусиас, професор по меѓународна политика од Универзитетот источен Лондон.

Тој смета дека позицијата на Атина ќе остане иста. – За жал, СИРИЗА наследи многу лоша политика во врска со ова прашање. Но, ако ја видите позицијата за спорот на сите главни лидери во оваа партија ќе видите дека тоа се антинационалистички позиции, што значи дека ќе му биде даден приоритет на пријателството меѓу „Славомакедонците“ и „грчките Македонци“, а не на тоа дали Александар Македонски бил Македонец или Грк и слични глупости. Оттука постои надеж за спорот на името врз една антинационалистичка платформа, но во моментов работите ќе останат какви што се, зашто приоритетите се други, изјави професор Фусиас за Радио Слободна Европа.

Најчитани вести