петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Васкез е првото засилување за “кралевите” во ерата на Бенитез

lucas-vazquez

Поврзани вести

Реал Мадрид на својот официјален веб сајт соопшти дека клубот го комплетирал потписот на Лукас Васкез од Еспањол.

Крилниот фудбалер е производ на младинската школа на “кралскиот клуб”, но не успеа да се пробие во првиот тим под водство на Карло Анчелоти, поради што минатата сезона замина во тимот на Еспањол.

Претседателот на Еспањол, Хоан Колет пред неколку дена изјави дека двата клуба постигнале договор околу финансискиот дел од трансферот, кој се верува дека е околу 1 милион евра, со што Реал ја искористи клаузулата за ре-потпишување и го врати назад во своите редови.

Фудбалерот потпиша договор со траење од пет години, со што стана првото засилување на новиот тренер Рафаел Бенитез.

За време на својот престој во Еспањол, Васкез постигна три и асистираше при шест погодоци во вкупно 33 настапи за каталонскиот клуб.

Најчитани вести