четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Ватикан бара прекин на судирите во светот за време на финалето на СП

vatikanslika

Поврзани вести

Ватикан денеска побара сите вооружени судири да бидат прекинати за време на мечот од финалето на Светското фудбалско првенство меѓу Германија и Аргентина.

Советот за култура на Ватикан предлага за време на финалето на Мундијалот да се прогласи „Пауза за мир“ со што ќе им се оддаде почит на сите загинатите во воени конфликти.

Спортските настани претставуваа момент на мир, момент во кој војувањата треба да престанат, правило што датира уште од деветиот век п.н.е. за време на Олимписките игри,  се наведува во соопштението на Советот.

Ватикан побара и финалниот меч да започне со минута молк во сеќвање на жртвите на судирите, но засега нема реакција од ФИФА на ваквото барање.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести