вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Ватикан одбива да го признае Косово?

papa_jahjaga

Последни вести

Претседателката на Косово Атифете Јахјага се обидела за време на приватната посета на Ватикан да го убеди папата Франциско да ја признае независноста на Косово, но безуспешно, пишуваат денес српските медиуми.

За време на приемот кој траел 40 минути, Јахјага го известила папата дека Косово досега е признаено од страна на 108 земји и изразила надеж дека и тој ќе ја поддржи независноста на Косово. Таа изразила голема благодарност до Ватикан за нивната улога во тешките времиња за Косово.

Иако во извештаите никаде не се нагласува како реагирал папата на барањата на Јахјага, што би можело да резултира со повеќекратно признавање на Косово од страна на латиноамериканските земји, во надбискупијата во Белград тврдат дека Ватикан во моментов не размислува за признавање на Косово.

фото: BETA

Најчитани вести