петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Ватикан расчинил 848 свештеници поради сексуална злоупотреба на деца

Ватиканскиот амбасадор во Обединетите нации, надбискупот Силвано Томази овие бројки ги обелодени вчера во Женева, во текот на вториот ден од заседанието на Комитетот на ОН за следење на примената на конвенцијата на светската организацијата против тортури.

Vatican1

Поврзани вести

Ватикан првпат објави целосна статистика за начинот на кој се казнувани свештениците обвинети за силување и за друга сексуална злоупотреба на деца, наведувајќи дека во изминатите десет години се расчинетите 848 свештени лица, а уште 2.572 добиле помали казни.

Ватиканскиот амбасадор во Обединетите нации, надбискупот Силвано Томази овие бројки ги обелодени вчера во Женева, во текот на вториот ден од заседанието на Комитетот на ОН за следење на примената на конвенцијата на светската организацијата против тортури.

Томази истакна дека од 2004 година во Ватикан се пријавени 3.400 кредибилни случаи на сексуална злоупотреба на деца, од кои само минатата година се пријавени 401.

Освен тоа што 848 свештеници, кои ги вршеле тие злоупотреби се расчинети, 2.572 се осудени на доживотно покорување и молитва или на некои поблаги казни, кои почесто се применувани во случаите со постарите и болни свештеници.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести