вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Вавринка преку Надал до титулата на Австралија опен

stanislas-wawrinka

Поврзани вести

Швајцарскиот тенисер Станислав Вавринка се закити со својата прва грен слем титула. Тој во финалето на првиот грен слем турнир Австралија опен го совлада светскиот тениски рекет број еден Шпанецот Рафаел Надал со 6:3,6:2, 3:6, 6:3.

Надал во финалето влезе како голем фаворит, но за време на мечот се пожали на повреда на грбот. Меѓутоа, не го предаде натпреварот, напротив успеа да освои и еден сет. Надал и покрај тоа што го загуби натпреварот води во меѓусебните дуели со Варинка со (12:1). Вавринка е првиот тенисер по подолго време кој на Австралија опен ги победил првиот и вториот носител на турнирот.

Надал по поразот во финалето не успеа да се изедначи со рекордот на Американецот Пит Сампрас, кој во својата кариера освои 14 грен слем титули. Шпанецот до сега има освоено 13 титули, а само еднаш го подигна пехарот на Австралија опен во 2009 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести