Спорт

Вавринка се закити со титулата во Монте Карло

Вавринка се закити со титулата во Монте Карло

Швајцарецот Станислав Вавринка е победник на мастер тенискиот турнир во Монте Карло. Тој во финалето го совлада сонародникот Роже Федерер со 4:6, 7:6, 6:2.
Ова е втора победа за Вавринка над Федерер ип рва мастерс титулар во кариерата. За Федерер пак ова беше четврти пораз во финалето на турнирот во Монте Карло. Тој претходно загуби во мечот за титулата во 2006, 2007 и 2008 година од Шпанецот Рафаел Надал.