петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 64

Вебер: Се е поголема поддршката за Јункер да биде претседател на ЕК

Претставниците на главните политички групи во Европскиот парламент (ЕП) денеска ја потврдија поддршката за кандидатурата на Жан Клод Јункер за претседател на Европската Комисија (ЕК).

655-402-manfred-veber

Последни вести

Претставниците на главните политички групи во Европскиот парламент (ЕП) денеска ја потврдија поддршката за кандидатурата на Жан Клод Јункер за претседател на Европската Комисија (ЕК).

„Се е поголема поддршката за Јункер на сите нивоа. Имаме многу јасна порака, ако ја избереме другата опција ќе дојде до институционална криза“, изјави Манфред Вебер, новиот лидер на Европската народна партија, која остана најголема политичка група во ЕП.

Претседателот на групата социјалисти во ЕП, Ханес Свобода повтори дека во име на основниот принцип на демократија, лидерите мораат да ги успочитуваат резултатите и да му пружат шанса на Јункер.

Некои европски лидери, во прв ред британскиот премиер Дејвид Камерун, се против на именувањето на Јункер на чело со ЕК, бидејќи е човек со минато и премногу федералистички настроен.

„Велика Британија е само една од државите-членки меѓу 28-те кои имаат право на вето за именување на претседателот на Комисијата“, додаде Вебер.

Ромпуј оваа недела ќе разговара со преставниците на главните политички групи во ЕП, а потоа ќе има состанок со европските лидери. Вклучувајќи ја и канцеларката Ангела Меркел, која пред два дена изјави дека ја поддржува кандидатурата на Јункер.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести