Македонија

„Вечер“: Бугарските фашисти се израдуваа што Јанева го уапси Темелко

„Вечер“: Бугарските фашисти се израдуваа што Јанева го уапси Темелко
„Вечер“: Бугарските фашисти се израдуваа што Јанева го уапси Темелко
ВМРО-БНД на Красимир Каракачанов прва се јави со подршка за акцијата “Титаник” на Катица Јанева, пишува Вечер.

Едмонд Темелко борејќи се за правата на Македонците во Албанија често беш трн во око и за албанските власти. Со одлуката тој да биде уапсен, се чини, Катица Јанева под директива на Зоран Заев им помагна на бугарските фашисти и албанската држава да ги асимилираат Македонците во Албанија.

Генералниот секретар на оваа партија и пратеник во бугарското собрание, Јулиан Ангелов на својот фејсбук профил се израдува на апсењето на градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко.

– Малку му е на овој предавник, напиша Ангелов, објавувајќи ја веста за апсењето.